Neredesin ?
Home > Hakkında

Burak Saka 12 Temmuz’da   İstanbul’un Gaziosmanpaşa ilçesinde dünyaya geldi.  Aslen Giresun’un merkezine bağlı bir mahallesindendir . Öğrenim hayatına Arnavutköy’de bulunan, Köroğlu ilköğretim okulunda başladı.

İlkokul ve ortaokul öğrenimini  bu okulda tamamladıktan sonra, Ortaöğretimini Haraççı İMKB lisesinde bitirdi.

 Arkadaşları ve çevresindekiler  tarafından Çepni olarak çağrılmaya başlandı. Çepni kelimesi  ise kısaca  Türklere  ait 21. Türk boyudur.  Çepni ismi Burak’a ikinci bir isim olarak   verildi  . Çepni Burak Ortaöğretimi burada tamamladı. Daha sonra Üniversite sınavına girdi ilk sınavında ,Giresun Üniversitesi  Ön lisans  Radyo televizyon teknolojisini kazandı . Üniversiteye kaydını yaptırdı fakat üniversiteye gitmedi. Üniversite sınavına bir kez daha katılım sağlayan  Çepni  bu sefer lisans olarak: 

Elazığ Fırat Üniversitesi, İletişim fakültesi, Radyo Televizyon ve Sinema bölümüne gitmeye hak  kazandı.

 Dört  senelik Üniversite eğitimini  başarıyla tamamladıktan sonra   yerel bir gazetede Editörlük yaptı. Ardından Arnavutköy Belediyesinde belli bir dönem sosyal medya yönetimi ve Grafik tasarımı üzerine faaliyet gösterdi.  akabinde ise Bir süre Arnavutköy’de bulunan Şeyh Şamil Ortaokulunda Beden Eğitimi öğretmenliği yaptı. Ardından Direksiyon Usta Öğreticiliği işide yaptı. Birçok meslekte faaliyet gösteren ve kendini daima geliştiren  Burak  Şu an  Cenk A.Ş. de  CNC işiyle  uğraşmaktadır. Burak 2021 de dünya evine girdi.  Çepni Burak hali hazırda  Türkiye’nin birçok şehrini ;

(Muğla,Ordu,Diyarbakır,Elazığ,

Rize,Antalya,Artvin,Edirne,Trabzon vs.) gezip çeşitli organizasyonlarda faaliyet göstermektedir. 

Ayrıca,Burak birçok eğitime katılıp kendini geliştirmeye devam etmektedir. Bunların başlıcaları:

-Cankurtaranlık eğitimi

-Fotoğrafçılık Eğitimi

-Doğa ve Çevre Gönüllüsü eğitimi ,

-MEB Diksiyon Eğitimi

-AFAD  eğitici eğitmenliği

-Gençlik Ve Spor bakanlığı Kamp liderliği eğitimi bunların başlıcalarıdır. Burak vatani görevini  ise İzmirde yerine getirmiştir.

Evli olan Çepni Burak , İstanbul’da ikamet etmektedir.

Ayrıca Bakınız Çepni boyuyla ilgili   birkaç bilgi verelim Oğuz kağan destanına göre oğuzların 24 boyundan biri ve Kaşgarlı Mahmud’a göre ,  Divân-ı Lügati’t-Türk’de; “Yirmi birincisi: “جآپنِ Çepni”lerdir. Belgeleri şudur : Cepni.jpg şeklinde tanımladığı bir Oğuz boyudur. Boyun genel özelliği asi, atılgan, cesur, mert ve savaşçı olmalarıdır.

Çepni kelimesi düşmanla savaşan, mert, yiğit, asi, cesur anlamında kullanılmıştır…

Bir cevap yazın

Top